pl-Lyžařský kurz Ramzová

2021-05-14

Níže, jako již tradičeně, uvádíme hodnocení kurzu učitelem ZŠ, který jej celý absolvoval spolu s námi.

Hodnocení lyžařského výcvikového kurzu učitelem ZŠ.

Povinný lyžařský výcvikový kurz se konal 14. - 21. ledna a děti na něm strávily dlouhých 7 nocí. Již potřetí byla naším cílem Ramzová v Jeseníkách. A přes určité pochybnosti jsme opět zvládli cestu vlakem!! Místy lednové počasí připomínalo spíš to dubnové, ale nám se podařilo trefit do - dle počasí - nejlepšího lednového týdne. Teploty se pohybovaly tak akorát pod bodem mrazu, abychom měli pocit, že je všude kolem zima a na druhou stranu, aby nám nebyla nepříjemná tzv. "pocitová zima." Vyhýbala se nám nepříjemná vlhkost a z ní pak pramenící mlha. A pomyslnou "třešničkou na dortu" byl téměř každodenní nový prachový sníh! Abychom potěšili co nejvíc dětí, vybírali jsme děti z šestých až osmých tříd. Výsledkem byla účast rekordních 60 dětí, o které se staralo 7 dospělých. 

Co se nejen zimních sportů týče, snažíme se vést děti k všestrannosti. Nikoliv však k "nucené" všestrannosti. Každý si tak mohl vybrat, zda zůstane celý týden pouze na lyžích nebo na snowboardu. Ti zvídavější mohli střídat lyže nebo snb dle libosti po jednotlivých dnech. A ti nejodvážnější se vydali na celodenní výpravu na běžkách. 

Díky skvělým službám, které naše ubytování nabízelo, jsme mohli dětem nabídnout adekvátní regeneraci. Často jsme využívali bazén se slanou vodou nebo saunu, vedle níž byl menší bazének s vodou extra ledovou. 

Po každém dni jsme se sešli u večerního programu. Nejlepší představení jsme mohli zhlédnout v rámci soutěže "Ramzová má talent." Po vzoru světově proslulé "show" jsme se snažili najít nejtalentovanější jedince. Z velkého množství skvělých talentů měli instruktoři v porotě těžkou hlavu. Snažili se totiž vybrat jeden nejlepší. K nejvtipnějším patřila parodie na instruktory. Ti se ale nenechali zahanbit a také přispěli vlastní tvůrčí činností. 

Krom důležitého stmelování kolektivu je samozřejmě hlavní náplní kurzu rozvíjet lyžařské dovednosti. Děti byly rozděleny dle úrovně dovedností do šesti skupin. Během celého týdne došlo v mnoha případech k přesunu dětí mezi jednotlivými skupinami. Pokrok byl znát po každém dni a tak nebyly výjimkou ani postupy o tři výkonnostní úrovně nahoru. V průběhu posledního večera bylo vrcholem hodnocení lyžáku jmenováním neboli pasováním vybraných jedinců na lyžaře, resp. snowboardisty. 

Jaroslav Skoumal